Papa’nın

Papa’nın lisan oyunu

Katoliklerin ruhani öncüsü Papa’nın, “Anneme küfredersen yumruğu yersin” sözü ile ilgili yazmıştım dün. Söyleyeceklerim bitmedi. Farklı bir üslupla anlatmaya çalışayım…
“Anne-küfür-yumruk” örneğini niçin veriyorsun? Başka Bir Deyişle demek istiyorsun ki “Değerlerime kötü söz edilirse yumruğu çakarım”.Sokaktaki insanın kulağına gayet tanıdık geliyor bu misal… Zira altını çizen karşılaştığı bir olay: Biri geçişi engeller… Ötekinin acelesi vardır; küfreder… Beriki yumruk çakar; falan filan.Ama bir dakika! Ne Sebeple yumrukla yetiniyorsun da, “Anneme küfredeni makineli tüfekle tararım… Onla Beraber da yetinmem, etraftaki suçsuz insanlardan yedisini, sekizini de delik deşik ederim” demiyorsun? Okumaya devam et “Papa’nın”

Mecazın içerisinde bulunan gerçek

Mecazın içerisinde bulunan gerçek

İsviçreli psikolog Jean Piaget (1896- 1980), genç zihninin çizgisel bir şekilde değil, basamaklar şeklinde geliştiğini keşfetti.Her basamağın kendine özgü nitelikleri vardı. Genç yer aldığı yaşa uyumlu verileri ağır ağır öğreniyor… Ama ardından, bir- iki ay benzeri gayet az bir süre arasında, bir üst basamağa geçiyordu.Dolayısıyla normal bir çocuğa, “bulunduğu zihin basamağına uyumlu olmayan” bir birşeyler öğretmeye kalkışırsanız… Anlattıklarınızı sizin dilediğiniz şekilde kavrayamaz.Sorduğunuzda, yanıt verir elbette: “Atatürk içimizde yatıyor öğretmenim” der. Siz de öğrendiğini Okumaya devam et “Mecazın içerisinde bulunan gerçek”

Casuslar cebimizde

Casuslar cebimizde

Modern savaşın bir de kansız biçimi var: Siber Savaş (Siber Terörizm de tecrübe ediyor.) Bu savaş, cep-telefonları dahil olmak üzere, aklınıza geliyor olacak her çeşitli elektronik araçtan yararlanılarak yapılıyor.Siber savaş iki boyutlu: Bilgi toplama ve sabotaj. Emel çoğunlukla “düşmanı” öldürmek değil, gözüne ışık tutulmuş tavşan benzeri hareketsiz duruma getirmek…
Türkiye’nin hemen hemen tamamında cereyan kesildiğinde neler olabileceğini geçtiğimiz gün gördük. Sıkıntı saatler içerisinde Okumaya devam et “Casuslar cebimizde”

Taksimcilerin Yorucu ikilemi

Taksimcilerin Yorucu ikilemi

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB), “Haydi Taksim Semti 1 Mayıs Alanına” diyerek azalarına sezlenişte yer aldı.Ayrıca farklı sol gruplar da, 1 Mayıs’ta Taksim Semti’de olmak amaçlı hazırlık yapıyor.Şimdi bu tesis ve grupların yöneticilerine sorsanız… Anında tümü AK Parti’ye, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a, Başbakan Davutoğlu’na demediğini bırakmaz. “Niye karşısınız” dediğinizde… “Emperyalizm, kapitalizm, sömürü, peşkeş, eşitsizlik, yolsuzluk, kuvvet, baskı” benzeri kelimeler havada uçuşur.Bu yöneticiler AK Parti’ye karşıdır. AK Parti’nin iktidardan gitmesini isterler. Fakat takip edildikleri sokak zıddı yöndedir. Eylem tarzları, AK Parti seçmeninin hepten bütünleşmesiyle sonuçlanır. Okumaya devam et “Taksimcilerin Yorucu ikilemi”

Raci Beyefendi Problemi: 21 ile 81 ne türlü buluştu

Raci Beyefendi Problemi: 21 ile 81 ne türlü buluştu

Siz bakmayın, KCK yöneticisi Mustafa Karasu’nun, “Emanet oy yok, HDP aldığı reyleri ilkeleri yardımıyla aldı” demesine…Emanet ya da stratejik…Kelime bir sürü mühim değil. AK Parti’nin milletvekili sayısını azaltmak amacıyla oyunu HDP’ye verici bir kesim meydana geldiği biliniyor.Araştırmacı Adaletli Gür’ün hesaplarına yönelik, HDP oylarının yüzde 14’ü böyle verilmiş.HDP 6 milyon 284 bin oy aldığına yönelik… Demek ki 880 bin oy… “AK Parti, Erdoğan’ı Başkan yapacak çoğunluğa erişemesin” diye düşünenler aracılığıyla HDP’ye verildi. Okumaya devam et “Raci Beyefendi Problemi: 21 ile 81 ne türlü buluştu”

Cübbeli Hoca: Oluyor mu ya

Cübbeli Hoca: Oluyor mu ya

Çok hata şeylerin söylendiği bir dönemden geçiyoruz. Ne açıdan yanlış? Anayasa’da da yazan “hukuk devleti” ideali tarafından…İşte bir örnek: Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Populer, Vahdet gazetesindeki köşesinde IŞİD konusunda bir içerik kaleme aldı.Ahmet Hoca, IŞİD’lilerin görüldüğü yerde katledilmeleri gerektiğini ifade ederek şu şekilde diyor: “Kâinatın Efendisi, ‘Onlara rastlarsanız Ad ve İrem kavmi ile savaşırcasına onları katledin. Onları öldürene ecir, onların öldürdüklerine de şehitlik vardır’ buyurmuştur.”
Cübbeli ile derdim yok. atta ekranda rastlarsam izlerim. atılmadığım fikri çoktur ama akıllı ve neşeli bir kişidir.Dün burada, “Ortadoğu’ya bulaşmak mahaline… Demokrasi, haklar ve birey hakları kapsamında onlara misal Okumaya devam et “Cübbeli Hoca: Oluyor mu ya”

Kritik karar

Kritik karar

Önümüzdeki günlerde neler olacak? Beni en bir sürü endişeli eden, PKK komutanlarından Cemil Bayık’ın sözleri oldu.Geçenlerde İngiliz Daily Telegraph gazetesinde şu şekilde bir bilgi çıkmıştı: “PKK, Ülkemiz ile çatışmaları tamamlamak amaçlı AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI ile saklıca görüşüyor.”Bunun üst kısmına Washington haberi acelelikle yalanlamış ve “Yok bu şekilde bir görüşme; PKK halen pkk teşkilatı listemizde” demişti. (Biz de anında inanmıştık.)Açıklama sorulduğunda Bayık, şu şekilde dedi: “ABD ile ilişkimiz var… AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI, Ülkemiz’yi IŞİD’e karşın savaşa katmak talep ediyor… Bu yüzden diplomatik bir dil faydalanarak hassasiyetlerini dikkate ediniyor… AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI, IŞİD’e karşın en gösterişli Kürt bağımsızlık hareketinin Okumaya devam et “Kritik karar”

Maalesef ‘Amerikalı’

Maalesef ‘Amerikalı’

Bu sene Nobel Kimya Hediyeyi’nü iki meslektaşıyla paylaşan 1946 Mardin doğum yapmış Profesyonel. Aziz Sancar amaçlı ne diyeceklerini şaşırdılar.Kimi pratik karayolu tercih ederek “Türk Profesör Nobel aldı” diye konuştu… Bir Takım “Bir dk, o bir Arap” diye karşı çıktı.Yeğeni, haklar profesörü ve HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar şu şekilde bir izah yaptı:
“Anadilimiz Arapça; aile içerisinde Arapça konuşulur… Kendisinin bilim yerine, insaniyet yerine her niteliğine hürmet duyulması ve hürmet edilmesi gerekir.Sahiplenmek istemeyenler, ne nedenle sahiplenmediklerini kendine Okumaya devam et “Maalesef ‘Amerikalı’”

Cumhuriyet ‘çuvalı’

Cumhuriyet ‘çuvalı’

Türkçeyi en güzel kullanan kesimlerden biri de kurumlaşmış reklam ajanslarıdır. Esasen tartışmalı meydana gelen bir takım kelimeler hariç, metinleri gerçek Türkçeyle yazarlar.Dün gazetelerdeki “Cumhuriyetin 92’nci Yılı” reklamlarına göz gezdiriyordum. Baktım büyük ve köklü bir görüntü- ses firmasının ilbir an önce, “tabii” kelimesi “tabi” halinde yazılmış. En az 4 denetleme aşamasından geçtiğimiz bir yazı dahi bu şekilde yayınlanabiliyorsa, Okumaya devam et “Cumhuriyet ‘çuvalı’”

Dur deme, durdur

Dur deme, durdur

Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanı Gökyüzü Ramazanoğlu… “25 Kasım Kadına Karşı Şiddete Karşın Uğraş ve Beynelmilel Yardımlaşma Günü” münasebetiyle… Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, üstünde “Kadına şiddete karşın dur de” yazan rozeti göndermiş… Davutoğlu da rozeti grup toplantısında yakasına takmış.Bunlar bir sürü harika hareketler de… Bu konuda asıl sorun, “dur” demek değil, yasalarla ve somut uygulamalarla o şiddeti “durdurmak.” Okumaya devam et “Dur deme, durdur”