Elektrik kesintileri vazgeçilmez boyuta ulaştı

Elektrik kesintileri vazgeçilmez boyuta ulaştı

Artık kronik duruma iştirak eden cereyan kesintileri İstanbulluları bezdirdi. Şu günlerde şehrin 4 bir yakınında kesinti kâbusu görünüyor. Güvenlik endişesi hayatını sürdüren Fatih esnafı ise sabaha civarı hırsız nöbeti tutuyor.
SON günlerde, şehrin pekçok kısmında cereyan kesintileri yapılıyor yeniden… Yeniden diyorum çünkü bu sıkıntı İstanbul amaçlı kronikleşti esasında. Aşama aşama ardı arkası gelmeyen kesintilerle karşılaşıyoruz tuhaf bir biçimde. Çoğunlukla de kış mevsiminde ortasında oldu bu kesintiler nedense… Ne arıza sona eriyor ne bakım çalışmaları… Bu havada karda kışta halk hem bir karanlıkta kalıyor hem bir de soğukta… Bilinen, cereyan olmayınca kombiler çalışmıyor, çoluk genç battaniye altında titriyor. Dedim ya şu günlerde şehrin kocaman bölümünde bu kâbus görünüyor. Okumaya devam et “Elektrik kesintileri vazgeçilmez boyuta ulaştı”

Rehberlerin Taksim Semti isyanı

Rehberlerin Taksim Semti isyanı

Taksim Semti’deki yayalaştırma çalışmaları esnasında meydana çıkan çukur-çamur, yabancı gezgin rehberlerini isyan ettirdi: “Doğru düzgün tedbir yok, turistler şaşkın…”TAKSİM’deki yayalaştırma çalışmaları süratle devam etmektedir. Bilinen her koltuk delik deşik ve çamur içerisinde. Elbette böylesine kocaman bir projede bir takım sorunlar yaşanacak fakat alınması gerekli olan pekçok tedbir alınmadığı için işler hepten çok karışıyor. Günlerdir, haftalardır yazıyoruz işte… Sözgelişi çamur sorunu… Şantiye sahasından çıkan kamyonlar, yöntemleri çamura buluyor, her koltuk vıcık vıcık oldu. Daha Sonra da yurttaşa “Buradan geçmeye mecbursun” deniliyor. Çevreyi kapatılmayan, gerçek düzgün bir tedbir alınmayan çukurlar da cabası… Okumaya devam et “Rehberlerin Taksim Semti isyanı”

582 TL’lik hüküm kimin umurunda

582 TL’lik hüküm kimin umurunda

0-3 saat arası otopark parası meydan ALIŞVERIŞ MERKEZI’lere yakıntı üst kısmına 582 TL’lik hüküm kesiliyor. Hüküm, ALIŞVERIŞ MERKEZI’ler amaçlı çerez parası benzeri olunca kimsenin umurunda olmuyor tabii…ULAŞTIRMA Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) 2007’de aldığı hükme göre; alım satım merkezlerinin otoparkları 3 saate civarı bedava. Gelgelelim, kentteki birçok ALIŞVERIŞ MERKEZI, bu saat diliminde müşterilerinden otopark fiyatı ediniyor. Şikâyetler üst kısmına de İstanbul Megakent Belediyesi araştırma yapıp 0-3 saat aralarında otopark parası meydan ALIŞVERIŞ MERKEZI’lere hüküm kesiyor. Hüküm yazıyor yazmasına da 582 TL’lik yaptırım ALIŞVERIŞ MERKEZI’lerin umurunda olmuyor.
Günlük ciroları ödedikleri cezanın misli misli fazlası olunca bu hüküm da caydırıcılıktan çok şayet çok uzak oldu haliyle… Okumaya devam et “582 TL’lik hüküm kimin umurunda”

Nişantaşı’nı sinekler bastı

Nişantaşı’nı sinekler bastı

Y AZ aylarının klasik şikâyetidir sinek istilası… Havaların ısınmasıyla beraber şehrin 4 bir aracılığıyla ‘Sinek akını var, kapı pencere açamıyoruz’ iletileri yağar. Belediye yetkilileri her ne civarı ‘İlaçlama yapılıyor’ söylese de yaz süresince sürer bu eziyet… Bu kaide bu yaz da bozulmadı ve sinek şikâyetleri gelmeye başladı.
Nişantaşı’ndan birden fazla mesaj geldi. Sinekler sebebinden yöntemde dahi yürünmediğini söylüyordu İstanbullular… İşte cumartesi bugünü Nişantaşı’na giden ve sinekler sebebinden neye uğradığını şaşıran bir okuyucumuzun anlattıkları… “Öyle bir istila ki yürürken minik sinekler yüzümüze yapışıyordu. Ek Olarak öncesinde hiç bu şekilde bir birşey görmemiştim. Sinekler sebebiyle lokantaların dışarıdaki masalarında kimse oturamıyordu. Her Biri içeri girdi. Öğrendiğim kadarıyla birden çok gündür böyleymiş. Minik sinekler, resmen mahallesi işgal etmiş vaziyette. İyi de vaziyet böyleyken ne sebeple ilaçlama yapılmıyor? Yok mu bu sineklere bir çare? Belediye nerede?” Okumaya devam et “Nişantaşı’nı sinekler bastı”

KRİZ ÜZERINE KRİZ

KRİZ ÜZERINE KRİZ

Tramvaydaki krizin yanında geçen gün erken ilçeler da noksan olmadı. Ümraniye’de bir araba tünel girişinde kamyona çarptı. Çarpma neticesi şoförünün araç direksiyonu hâkimiyetini kaybettiği kamyon da yabancı bir araca çarptı. Ve elbette trafik kilitlendi.
TEM Otobanı Sabiha Gökçen Havaalanı Kavşağı’nda ise bir TIR seyretme halindeki kamyona çarptı, ortalık savaş meydanına dönerken TEM de otomobil kafilesi uzayıp gitti… Üzerine bir de Mecidiyeköy ve Haliç’te de talihsiz kaza olunca E-5 de kilitlendi. E-5’in, TEM’in, köprü yönteminin aynı zamanda yoğunlaşması bağlantı yöntemlerini da etkileyince öğle saatlerine civarı çözülemeyen bir düğüm oluştu. Okumaya devam et “KRİZ ÜZERINE KRİZ”

Ölümüne ücretsiz metrobüs

Ölümüne ücretsiz metrobüs

E-5’te ölümüne yolculuk… Metrobüse ücretsiz binmek amaçlı üstgeçit mahaline otoyoldan karşıya geçtiğimiz yolcular feci ilçeye davetiye çıkarıyor. Birden Çok TL amaçlı hem bir kendini hem bir de araç kullanıcılarını tehlikeye atan bu sorumsuzları gören yok mu?
KAÇ gündür minibüsçülerin, halkotobüsü şoförlerinin, kamyoncuların yarattığı tehlikeden, yol güvenliğini ne türlü da tehlikeye attıklarından, halkın canını ne türlü yaktıklarından bahsediyoruz. Peki ya gündemimizden hiç düşmeyen ilçelerde, facialarda, yayaların, toplanmış transfer araçlarını kullanan yolcuların hiç mi hissesi yok? Hem Bir de ne türlü var…
İşte bu sabah de sizlere yayaların sorumsuzluğuna konusunda hayret verici bir misal göstereceğim. Bakın bu yukarıda Okumaya devam et “Ölümüne ücretsiz metrobüs”

Haydarpaşa Hafriyat Deposu

Haydarpaşa Hafriyat Deposu

Hızlı tren projesi sebebiyle seferleri durdurulan Haydarpaşa, hafriyat deposuna döndü. Rayların yanına, tahmini 1 kilometre uzunluğunda, 7-8 metre yüksekliğinde toprak yığıldı…
İSTANBUL-ANKARA arasını 3 saate indirecek Ankara-İstanbul Dik Çabuk Tren Projesi sebebiyle tarihi Haydarpaşa Tren Garı, geçen sene kapatılmıştı bildiğiniz benzeri… İki sene süresince tren seferleri durdurulmuş, bu zaman zarfında da Haydarpaşa’nın restore edileceği, yanan çatının onarılacağı, harici cephenin aslına uyumlu olarak yenileneceği yorumlanmıştı. Onarım projesi başladı başlayacak derken Haydarpaşa’dan enteresan bir imaj geldi evvelki zaman… Haydarpaşa Garı içerisinde çalışma gösteren TCDD Lojistik Müdürlüğü’nün yer aldığı bölgeye tahmini 1 kilometre uzunluğunda 7-8 metre yüksekliğinde hafriyat Okumaya devam et “Haydarpaşa Hafriyat Deposu”

Halk otobüslerine üniversite mezunu sürücüler geliyor

Halk otobüslerine üniversite mezunu sürücüler geliyor

Özel Milletçe Otobüsleri Birliği, şoför yanlışlarını ve ilçeleri engellemek amaçlı proje üretti. Afyon Kocatepe Üniversitesi’yle ifade edilecek işbirliği çerçevesinde Otobüs Kaptanlığı kısmından mezun olanlar çalıştırılacak… Ümraniye- Taşdelen hattında personel bir özel milletçe otobüsünden akla ziyan görüntüler yansımıştı kamuoyuna… Yolcuyla dolu otobüsün sürücüsü, taşıdığı yolcuların can güvenliğini hiçe sayarak seyretme halindeyken kitap okuyordu. Bu olayla beraber, kentteki milletçe otobüsü problemi da bir defa daha gündeme taşındı elbette… Çünkü özel milletçe otobüslerinin olaysız, kazasız günleri geçmiyor. Fazla sürat, seyahat kapma yarışı benzeri şikâyetler hiç bitmiyor. Peki bu sıkıntılar ne sebeple çözülemiyor, milletçe otobüsü şoförleri ne sebeple zapturapt altına alınamıyor? İşte bu sualleri, Tüm Özel Milletçe Okumaya devam et “Halk otobüslerine üniversite mezunu sürücüler geliyor”

SEYYAR MEYDANI

SEYYAR MEYDANI

Kısa zaman içerisinde etraf tertip etmeleri başlayacak meydana gelen Taksim Semti Alanı, seyyar satıcı istilası altında.Özellikle akşam saatlerinde karpuzcudan köfteciye, manavdan oyuncakçıya civarı ne ararsan var…
Müjdeyi birden çok zaman öncesinde Başkan Kadir Topbaş vermişti… Aylardır heyecanla beklenen Taksim Semti Alanı’nın düzenleme çalışmalarının bayramdan ardından süratle başlatılacağını izah etmişti. Etraf tertip etmeleri son başlayacak başlamasına da alanda gözlerden kaçan bir sıkıntı var…
Her zaman binlerce bireyin geçtiği, turistlerin önce uğrak noktası meydana gelen Taksim Semti Alanı, bilhassa akşam saatlerinde panayır mahaline dönüyor ki bu görüntü hayat şehri İstanbul’a hiç mi hiç yakışmıyor. Panayır yeri derken… Okumaya devam et “SEYYAR MEYDANI”

OTOGAR HARABELERİ

OTOGAR HARABELERİ

Haftalardır otopark parası sebebinden tartışmaların yaşandığı otogarın asıl problemi başka! Tavandan duvarlara her koltuk dökülüyor, koridorları her yağmurda su basıyor, aşağı kat ise korku tüneli gibi…
SON haftalarda, Kocaman İstanbul Otogarı gündemden hiç düşmüyor. Eriştirme Koornidasyon Merkezi’nin (UKOME) ‘0-25 dk parklanma bedava’ kararına nazaran otogar idaresi girişçıkışlardan 8 TL almaya devam etmektedir. İstanbul Megakent Belediyesi’nin bütün itirazlarına nazaran hatta… İBB, UKOME kararına uymayan otogar idarenine cezai yaptırım uyguluyor fakat nafile! Yönetim, 3.5 milyon TL cezaya nazaran geriye hamle atmıyor. Bu otopark tartışması bütün sıcaklığıyla devam ederken karayolu otogara düşen İstanbullulardan “Asıl sıkıntı otopark değil. Otogar halkın başına yıkılacak, kimsenin Okumaya devam et “OTOGAR HARABELERİ”