UŞAK HALISI BERGAMO’DA

UŞAK HALISI BERGAMO’DA

İstanbul Four Seasons Hotel’den “Lenardo Bey” tam Akdenizlidir. Kimyamı altüst eden Germen eğitimimden baskın bir unsurun ondaki tesiri sıfırdır. Hanımıyla tanışınca ağzım açık kaldı. Bayan Alman. Bizim “İtalyan’ın muhtevası”üzerindeki tesiri, nakıs. Ne Türlü oluyor? Ya İtalyanların istemi güçlü ya Türklerin ahenk yeteneği yüksek… Ve yahut Almanlar İtalya’da iflas etmekte. Mart ayı ortası aradı. “Bergamo’lu Cereo Biraderler” var ya… Bu Cereo Kardeşlerin Da Vittorio isminde populer bir lokantaları vardır. 3 yıldız listesinde… Leonardo ile kalkıp gittik. Akşam yemeği yedik döndük. Ana yiyecek “Akdeniz sahili potpurisi, kızartma”. Çizmenin üst ortada

yerindeyiz. Bask sahilindeki Elkano’nun dahi merhaba duracağı bir tabak. Uşak’ta yaptığımız “Lotto Halılar”ile 15, 16 ve 17. yüzyıllarda teslim aldığımız Palazzolar karşın atakta: “Anne İtalyanlar geliyor!”
Kaç yıldır muradım vardı. “Şu Aynaroz’u göreyim. 2 gece kalayım”diye. Yunanistan Turizm Bakanı ve Patrik Hazretleri’nin himmeti ile oluyor. Mount Athos özel bir koltuk. Mitoloji ile başlıyor. Her vakitki benzeri Zeus başrolde. Dionysos Manastırı Bizans zamanından kalma. O civarı misafirperverler ki. İkram olunan her şeye özeniyorlar. Bildikleri “doğrular da derkenar”olarak söze geliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir