Tarım Bakanlığı, mouse felaketiyle boğuşan üreticiyi tek bıraktı

Tarım Bakanlığı, mouse felaketiyle boğuşan üreticiyi tek bıraktı

Balıkesir, Aydın, Çanakkale enbaşta olmak üzere, Ege şehirlerinde tarla faresinin ürünlere kayıp verdiğini, üreticinin berbat meydana geldiğini duyurduk.Öyle ki yalnızca Balıkesir’de ürün kaybının yüzde 75’lere ulaştığı açıklandı.Köylüler, aldıkları tedbirlere karşın başa çıkamayınca reaksiyon amaçlı kaval dahi çaldı.Buğday enbaşta, ekili bütün meydanlara kayıp verici tarla fareleri amaçlı “afet” nitelemesi yapan ziraat odalarının temsilcileri, hükümetten, Tarım Ba-kanlığı’ndan destek istedi.
Durum tespiti yapıp, bilgi haline getirdik.İstekleri duyurduk.Kamu görevimiz icabı, bakanlığın basın müşavirliğini aradık.Durumu bir defa ek olarak iletip, ne gerçekleştirileceğini ve Tarım Bakanı Mehdi Eker’in görüşlerini sorduk.Bir gün ek olarak sonra yanıt geldi.Sevindik..Okuyunca üzüldük. Izah hanelere festival. Herkesin bildiğini bir ek olarak saptama etmişler!Kötü bir Türkçe ile yazılmış izahın bir bölümünü buraya aktarıyorum.Okuyun siz de değerlendirin..

“Doğadaki nebat desenindeki değişimler, hata avlanma nedeni ile tabiattaki natürel beslenme zincirinde olan kırılmalar mouse popülasyonunun artmasına gerek olmaktadır.
Ayrıca 2008-2009 kış çağının ılıman geçmesi amacıyla kış soğuklarının sokak açacağı natürel ölümlerin en az düzeyde olması da mouse popülasyonunun çoğalma nedenlerinden biridir.Yaz çağında farenin doğada beslenme alternatifi bir sürü meydana geldiği amaçlı kimyevi maçta kullanılan zehirli yeme yönelmemektedir ve yazın teknik emir icabı kimyevi uğraş yapılmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir