KAN YAPAR, CAN VERİR

KAN YAPAR, CAN VERİR

CİĞER çoğumuzun bildiği benzeri bir sürü zengin bir hayvansal bir besin kaynağı. Bilhassa genç gelişiminde bir sürü mühim. Bir de bizim milletçe dilinde içinin yandığını söylemek amaçlı “ciğerini yakmak”deyimi de kullanılır. Antep ve Antakya’da bir sürü sevdiğine “ciğerim”der vatandaşlar. Mutfakta da, konuşma dilinde de bir sürü mühimdir. Küçükken hatırlarım haftada bir ciğer ve dalak pişerdi bizim hanede. Yiyecek istemediğinden, babam, “Kan yapar, can verir” derdi. Bir biçimde hepimize kesinlikle yedirirdi. O süre yiyecek istemesem, bir sürü kızsam da bu sabah hasretle anıyorum. Şimdilerde çocukların damak tadı o civarı değişti ki, çoğu ciğerin yalnızca ismini biliyor. Ön yargılı yaklaşıyorlar. Arada canım isteyince gittiğim mekanlarda tecrübe yaparım.

CİĞERİN hudut ve zarlarını itinayla ayıklayın. İri küpler şeklinde doğrayın. Baharat karışımı, un ile harmanlayın. Tereyağını eritin. Ciğer karışımı öfkeli tavaya alın. Kurutmadan soteleyin. Sumaklı soğan ve domatesle birlikte servis yapın.
Mutfakla alakalı sormak dilediğiniz her sual, göndereceğiniz çeşitli yiyecek tarifleri amaçlı mail adresimden ve İnstagram Tencere.tv&Asu’nun Mutfağı, Facebook Tenceretv, Asuman Kerkez ulaşabilirsiniz. Youtube kanalım Tencere.tv&Asu’nun Mutfağı’nda video klipler sizi bekliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir