Ömrümüz ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI’ye bir kızıp, bir ilan-ı aşk ederek geçiyor

Ömrümüz ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI’ye bir kızıp, bir ilan-ı aşk ederek geçiyor

Vize Krizi’nin bir şok tesiri yarattığını ve bu kriz yardımıyla Abd’ya meydana gelen hastalıklı bağımlılığımızın farkına vardığımızı düşünüyorsanız hatalısınız. Uzunca senelerden itibaren aynı her krizde bu ülkeyle aramızdaki hastalıklı bağımlılığın nedenlerini tespit etmeye çalışıyoruz. Ama kriz sona erince de her şeyi unutuyoruz… Ancak bu aşama uzunca sürmez.Çünkü kesinlikle ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI kaynaklı bir kriz yeniden patlar. Ve ömrümüz ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI’ye bir kızıp bir ilan-ı aşk ederek geçer gider.Yıllar öncesinde yazdığım bir yazıyı arşivden çıkardım. O süre da Türkiye’nin alışılmış harici politikanını diyaloglara dayalı şekilde şu şekilde ele almışım…

Ne civarı şanslı bir ülkeydik… Harici siyasetimizi Washington belirlerdi. Hiçbir konuda kimseyi sorgulamak gereğini duymazdık.Dünyada bizi ilgilendiren ve kırmızı çizgilerimizi yaratan iki konu vardı. Biri Kıbrıs’tı, ötekisi de Amerikan Kongresi’nde bekleyen “Ermeni Soykırımı Tasarısı”ydı. Kıbrıs sebebinden Abd bize ambargo uygulamadı mı ve çözüm 12 Eylül darbesi ertesinde “Rogers Planı”nın kabulü ile gelmedi mi?
Sen bunun için talih mi diyorsun?Sürekli döviz krizleri yaşayıp, nihayetinde Washington’a el açmaz mıydık.Ortadoğu’daki, Balkanlar’daki, Kafkaslar’daki her kriz bize bir şekilde yansımaz mıydı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir