Dış politikadaki stratejik hataların bedeli zor olur

Dış politikadaki stratejik hataların bedeli zor olur

Özellikle harici siyasette stratejik çaptaki yanlışlar, tespit edecek zaman nihayetinde karşınıza kriz konusu olarak çıkar. Bu hale somut misal, Ülkemiz 2’nci Hayat Savaşı’nda tarafsızlık duyuru etmesine nazaran Hitler Almanyası’na krom satması ve iki Alman savaş gemisinin Boğazlardan geçmesine müsaade vermesidir.Bu hatalı hükümler savaş nihayetinde Sovyetler’in hem bir Boğazlarda üs hem bir de Kars’ı ve Ardahan’ı talep edilmesine sebep olmuştur. Hatta bu istekleri ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI ve İngiltere de desteklemiştir. Bereket Sovyetler’le ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI ve İngiltere’nin arası açılmıştır. Patlayan Ilgisiz Savaş’ta Ülkemiz Amerikan ittifakına girerek, Sovyet tehdidini tesirsiz kılmıştır.
Stratejik çaptaki hatalara bir yabancı misal de Kıbrıs’a yapılmış olan askeri operasyon nihayetinde, Ülkemiz’nin

daimi beynelmilel bir çözüme gitmek mahaline “Kıbrıs Fatihi” olmak yarışını iç politikaya konu etmesidir. Neticede Kıbrıs Rumları Avrupa Birliği’ne girmiş şayet Kıbrıs Ülkemiz amaçlı 1974’ten beri bir kriz konusu olarak kalmıştır.
Bu çeşit stratejik çaptaki hatalı kararlara beynelmilel camiadan verilecek bir misal, ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin Irak’ı işgali ertesinde ülkedeki Sünnileri yok sayarak idaresi Maliki’nin Şii egemen idarenine vermesidir. Neticede bu karar DEAŞ’ın doğumuna ve Irak’ın parçalanmasına dayanmıştır. an itibariyle Kuzeyindeki Irak’taki Kürt idaresinin aldığı ve fırtınalar kopartan referandum kararı da, ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin stratejik çaptaki yanlışının geldiği noktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir