Artık hiçbir birşey eskisi benzeri olmayacak

Artık hiçbir birşey eskisi benzeri olmayacak

Bende bu kuyruk acısı, sende de bu evlat acısı epeyce hiçbir birşey eskisi benzeri olamaz demiş ya, hikâyedeki yılan erkek çocuğu can veren adşayet…Toplumlar da bir takım vakaları yaşadıktan sonra çoğalış hiçbir şeyin eskisi benzeri olmayacağını farklılık ederler.Bizim yaşadığımız 15 Temmuz darbe teşebbüsü de bu çeşit olaylardan biridir. Bu vakanın üzerinden yalnızca bir sene geçti şayet devletin yapısı da, toplumun politikaya ve devlete bakış açısı da o kadar değişti ki, adeta surat senedir bu yeni rejim içerisinde yaşıyormuş benzeri değil miyiz?
Öncelikle Ordu’in bir Kemalist partiymiş benzeri idrak etmesi bitti. Generallerin dahi FETÖ’cü olduklarını, F-16 pilotlarının FETÖ’nün vurucu gücünü oluşturduklarını hayret ve ibretle izledikten sonra, o eskiyen algının halen aynı ritimde devam etmesi olası değildi. Nitekim 15 Temmuz ardından Ordu’in yapısı yine oluşturuldu. eğitimden

hiyerarşik düzene ve farklı hizmetlere civarı uzanan her meydanda kökten farklılıklar gerçekleşti.
15 Temmuz’un tam anlamıyla saptanamayan harici ayağı da, bu meydanda hiçbir şeyin eskisi benzeri olmayacağının işaretçisiydi.Darbe teşebbüsünün başarısız olmasından sonra kaçan hainlere arkadaş ve bağlaşık olarak bildiğimiz ülkelerin öyle ki kucak açması, bu harici ayağın bir nevi işaretiydi.Darbe teşebbüsü ardından duyuru edilen harika halin demokrasiyi zedelediğini ileri aynı ritimde devam eden arkadaş ve müttefikler de, harici ayak konusuna ışık tutuyorlardı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir