Bölgenin tek eksiği Körfez’de Katar’ı dışlayan bir krizin patlamasıydı

Bölgenin tek eksiği Körfez’de Katar’ı dışlayan bir krizin patlamasıydı

Zaten krizden krize koşan Ortadoğu’da ve yeryüzünde, Körfez’de patlayan Katar Krizi eksikti. Dün bir anda Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Yemen, Maldivler ve Libya’nın, Katar’la bütün diplomatik ilişkilerinin kesildiği duyuruldu.2.7 milyon nüfusu meydana gelen, dünyanın en kocaman sıvı/akışkan gaz ihracatçısı Katar’ı, gökyüzü yöntemleri şirketi “Quatar Airways”den, “Al Jazeera” tv bilgi kanalından ve başkentimiz Doha’nın 2022’de futbolda Dünya Kupası mücadelelerine ev sahipliği yapacağından biliyoruz.Katar bununla birlikte Barselona futbol kulübünün de sponsoru.
Başta Suudi Arabistan olmak üzere bir dizi ülkenin Katar’la diplomatik ilişkilerini kesme kararına gelince… Bu hüküm ülkenin besin gereksinimi Suudi Arabistan’dan kara yöntemiyle sağlandığı amaçlı öncelikle Katarlıların

gündelik hayatlarını etkileyecek. Nitekim dün Doha’da milletin marketlere akın ettiği haberleri geliyordu. Ama elbette ki politik neticeler hepten kritik boyutlarda.
Diplomatik ilişkileri kesen ülkelerden arka arkaya yapılmış olan izahlarda Katarlı diplomatlara ülkeyi terk etmeleri amaçlı 48 saat, Katar halkına ise 2 hafta zaman verildi.
Bahreyn, Katar’la diplomatik ilişkileri kesme kararına sebep olarak “Doha idaresinin içişlerine karışarak ülkedeki istikrarı ve güvenliği tehlikeye düşürmesini” sebep gösterdi ve Katar’ın “ülkedeki pkk’lı aktiviteleri ve İran’la irtibatlı grupları” desteklediği iddia edildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir