Yunanistan darbecilere kucak mı açıyor

Yunanistan darbecilere kucak mı açıyor

Ülkeler arasındaki sıkı komşuluk ilişkilerini kopartıp, komşuları birbirleriyle düşman konuma getirmek oysaki ne civarı kolaymış… Bu hali Trump’ın kampanya çağındaki “Sınıra duvar yaptıracağım, parasını da Meksika’dan alacağım” söylemini eyleme dönüştürdükten ardından iki ülkenin ilişkilerinin kopma noktasına gelmesi ile gördük. Tarih ve coğrafyanın hemen yan yana yaşamaya mahkûm ettiği Abd ile Meksika hemen birbirlerine uzak iki komşu konumundalar.
Türkiye ile Yunanistan’ı birbirlerinden uzaklaştırma ve aralarını açma görevini de Yunanistan Dik Mahkemesi (Arios Pagos) üstlendi… Dik Savcılık 15 Temmuz askeri darbe girişiminden ardından helikopterle Yunanistan’a kaçıp

sığınma isteyen sekiz kaçak askerin Ülkemiz’ye geri iade edilmemesi sonucuna vardı. Bunun Için sebep olarak da “İnsan haklarının korunması” gösterildi.
Olayın bugüne dayanan gelişmeleri ise kısacası şu şekilde oldu…Söz konusu 8 ordu FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında askeri bir helikopterle Yunanistan’a kaçmıştı. Ülkemiz, Yunanistan’dan askerlerin iadesini talep etmişti. Askerlerin hali mahalli mahkemece ele alınmış, üç askerin Ülkemiz’ye iadesi onay edilmiş, 5 askerin iadesi ise reddedilmişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir