En pahalı döviz mevcut olmayan dövizdir

En pahalı döviz mevcut olmayan dövizdir

Ülkemiz’nin ana sorunlarından biri de “Yazılı hafıza”nın zayıflığı değil midir?Hemen altını çizen gazetelerdeki “Dolar tarihi rekorunu kırdı” şeklindeki bilgi başlıklarını görünce, sözlü olmayan hafızamızın zayıflığı bir defa ek olarak kanıtlanmıyor mu?Türkiye 1930’dan 1980’lere civarı ekonomiye egemen meydana gelen “Türk Parasını Savunma Mevzuatı”ndan, bu mevzuatın buharlaştırıldığı Özal reformlarına civarı “Döviz”e, adeta ücret değilmiş benzeri bakardı. 1946’da, 1958’de, 1969’da hazırlanan kocaman devalüasyonların sebebi, dövizin bulunmamasıydı. Ek Olarak doğrusu Orta Bankası’nda ithalatçının ödemesi amaçlı taşıma ifade edilecek döviz rezervi yoktu. Bunun Için karşın hakikat maliyetini verdiğinizde piyasadan dilediğiniz civarı döviz sağlamak edebilirdiniz.Turgut Özal 28 Şubat hükümleri olarak bilinen reform paketi ile kafalarımıza şu gerçeği yerleştirdi:

En pahalı döviz ve eşya mevcut olmayan döviz ve maldır. Maliyetleri özgür bıraktığınızda o döviz ve eşya kesinlikle yer alır. Tersi takdirde piyasayı ve maliyetleri karaborsa belirler.Özal reformlarından ek olarak sonra çoğalış döviz krizleri yaşamaz olduk. Orta Bankası döviz kurlarıyla özgür piyasa kurları arasındaki makas açılınca da, sözgelimi iç borçlanma ile piyasadan Türk lirası çekilir ve kurlar benzer olurdu.
Bu kocaman reformu 28 Şubat postmodern darbesinin kadroları unuttular ve doları sabitlediler. Netice yüzlerce bankanın iflası ve gecelik üremlerin yüzde binlere çıkmasıyla döviz kurlarının katlanarak çoğalması oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir