Arkadaşlıkların sokak ayrılıklarına kurban gittiği dönemler

Arkadaşlıkların sokak ayrılıklarına kurban gittiği dönemler

Bunlardan biri ile hasbihal ederken, o dönemde gsm telefonları artık buluş edilmediği amaçlı, arkadaşlarının numaralarını kaydetmek amaçlı kullandığı telefon defterini masanın üst kısmına koydu. Sayfaları birer birer çevirmeye başladı.Bu sayfalarda üzerleri çizilmiş adlar ve telefon numaraları epeyce fazlaydı… Bu çizikleri bana gösterdi ve şu şekilde dedi:
Seninle bir sürü anlaşıyoruz… İyi dost olduk. Şayet maalesef sen Ankara’ya politika rüzgârının esintisi ile geldin ve bu şekilde tanıştık. Ankara’ya bu rüzgârla gelenler maalesef burada bir sürü kalmazlar. Bir iktidar değişikliğinde vazifeleri sona erer ve onlar Ankara’dan ayrılırlar. Bu vaziyetin bana yansıması da telefon defterimdeki yepyeni arkadaşlarımın isimlerinin ve numaralarının üzerlerinin çizilmesi biçiminde olur.

Bu arkadaşın haklı meydana geldiğini kısa zamanda anlayacaktım… Ben Ankara’ya Ecevit’in Başbakan meydana geldiği CHP-MSP koalisyonu ile gelmiştim. Sevgili dostum İsmail Cem 1974’te TRT Evrensel Müdürü olmuş, o da beni Bilgi Dairesi’nin başına getirmişti. 1975’te ise 1’inci Ulusalcı Cephe koalisyonunun önce işi İsmail Cem’i görevden almak oldu. Ben de istifa edip İstanbul’a döndüm. Dost olduğumuz o Ankaralıyla de daha sonraki senelerde temasımız kesildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir