Dünya da bölgemiz de bir geçiş zamanı içinde

Dünya da bölgemiz de bir geçiş zamanı içinde

Dâhi fizikçi Einstein meslektaşlarına “Gerçekler teoriyi doğrulamadığı zaman gerçekleri değiştirin” diye sokak gösterirmiş. Bu yaklaşım fizik olaylarını incelerken gerçek olabilmektedir. Isı veya basınç benzeri gerçekleri değiştirip, teorinizi belki doğrularsınız. Ama sosyo-politik gerçekleri görmezden gelseniz dahi onlar varlıklarını da etkilerini de devam eder. Ve bu gerçekleri gerçek anlarsanız bunları da, bunların üst kısmına bina edilen teorileri de değiştirebilirsiniz.
Bizler ara ara tarihte meydana geldiği benzeri bugünkü gerçekleri de görmezden gelmeyi ek olarak pratik bulduğumuz amaçlı, sanal gerçekler üstünde heyeti teorilerle vakti geçirmedik mi? Bu hali ek olarak ağlatısal süreçlerde hayatını sürdüren toplumlar da var. Akıllarının boyu ihtiraslarından az meydana gelen ve hem bir yurt hem bir de

hayat gerçeklerini idrak etme kabiliyetleri sıfır seviyesinde yer alan kadroların yakın dönemlerde Yugoslavya’yı, Irak’ı ve şimdi Suriye’yi hangi felaketli noktalara sürüklediğini hiç unutmamalıyız.
Televizyon ekranında yansıtılan görüntüler veya haberlerde anlatılanlar hoşumuza gitmediği zaman uzaktan komuta aygıtıyla yabancı kanala geçebiliriz. Bu da yetmezse düğmeye basıp kapatırız televizyonu. “Being There” filminde Peter Sellers’in oynadığı “Bahçıvan”ı (Chance the Gardener) anımsıyor musunuz? Doğduğundan beri haneden çıkmayan ve dünyayı televizyondan takip edilen Bahçıvan, 40 yaşında ilk defa New York caddelerine çıktığında kendisini tehdit eden kara derilileri elindeki uzaktan komuta aygıtıyla yok etmeye çalışmamış mıydı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir