Bakarsınız AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI de yaptığı hataların farkına varır

Bakarsınız AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI de yaptığı hataların farkına varır

Hep Batı’ya gittikçe Hindistan’a varmaya çalışırken Amerika’yı keşfeden şayet bunun da farkında olmayan şuursuz Kristof Kolomb bulguyu ile ileri tarihlerde Ortadoğu’nun başına ne çeşit belalar açılacağını bilseydi, yüzü Batı Hint Adaları’nın güneşinden değil utancından kızarırdı.
Evet… an itibariyle Ülkemiz dahil olmak üzere bütün Ortadoğu ülkeleri, 2’nci Hayat Savaşı’nın bitiminden itibaren AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin bölge politikanına dönük olarak yaptığı hataların yükünü taşıyor. Alanda emperyalizm nöbetini İngiltere’den devralan Amerika, İran’da Musaddık’ın devrilmesinden başlayan eylemleri ile,Filistin probleminin çözümünü İsrail’in kararına terk etmesi ile,Mısır’ı zorlukla Sovyet Bloku’na itmesi ile,

şimdi da Irak’ı işgal edip mezhep savaşına yönlendirmesi ile o civarı bir sürü sonuçsuz problemin mimarı oluyor ki…
Tabii ki Kolomb’un farkına varmadan keşfettiği Amerika kıtasından laf etmiyorum… Sözünü ettiğim Amerika, Avrupa’da barınamayan Avrupalıların kurudukları ve nihayetinde Avrupa’yı da yörüngesine sokan Amerika Birleşik Devletleri’dir.Bu ülke amaçlı “Demokrasi”, “Hukukun üstünlüğü”, “Temel doğruluk ve özgürlükler” en üst değerlerdir… Şayet şunlar yalnızca bu ülke amaçlı bir mana taşır. İlişkide bulunulan ülkenin demokrasi ya da teokrasi olması ayrıntıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir