Siyaset kan dökülmeyen savaş, savaş ise kan dökülen siyasettir

Siyaset kan dökülmeyen savaş, savaş ise kan dökülen siyasettir

Farklı politik partilerden vatandaşlar birbiri ile ilgili incitici sözler söyleyince bu “Çarpıcı Haber” oluyor… Durum çoğunlukla “Kriz” halinde niteleniyor. Halbuki olaya “Parti” değil de “Siyaset mesleği” tarafından bakılırsa, bu mesleğin çeşitli partilerden meydana gelen mensuplarının da birbirini incitmemesi gerekmez mi? Sonuçta “Demokratik Siyaset” çeşitli olanların da beraber yaşayabilmesini planlayan meslek değil midir? Ve bir zaman gelip çattığında birbirine zemin zemine ters partiler de, ortak yönetim hükümeti kurmaz mı?
1975’te “1’inci Ulusalcı Cephe” koalisyonu kurulurken, bunun en somut örneğine şahit olmuştuk… O güne civarı

Süleyman Demirel ile ilgili en zor sözleri söyleyen Milli Selamet Partililer de, onun Başbakanı meydana geldiği ortak yönetim hükümetinde MILLIYETÇI HAREKET PARTISI ile beraber koltuk almıştı.
O günlerde Demirel’e “Sizi düne civarı yerden yere vuran, hakkınızda en zor ifadeleri kullananlarla ne türlü beraber olacaksınız” diye sorduğumda, şu yanıtı almıştım:
İki asker veya iki hekim veya iki basın mensubu birbirine kötü söz ederse, tekrar görüşmezler. Ama bir zaman birbirine kötü söz eden politikacılar sonrası zaman kol kola giremezse, demokrasi yürümez…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir