GERÇEK VE ÇİZGİ İÇ İÇE

GERÇEK VE ÇİZGİ İÇ İÇE

Aslı’, 20’li yaşlarının sonundadır ve ‘İstanbul Muhafızları’ şerit dizisinin senaristidir. Patronu ‘Ayşen’, ‘Aslı’dan Gümüşçüler Çarşısı’nı tanıtan bir kısım yazmasını arzu eder. ‘Aslı’ denetim inşa etmek amaçlı 72 yaşlarındaki ‘Veli Dede’nin dükkanına gittiğinde kendini kocaman bir gizemin içerisinde bulur. Söylentiye göre; İstanbul’un altındaki gizli hazinenin sırrı gümüş ustalarına emanettir. Bu sırrın günümüzdeki koruyucusu ise ‘Veli Dede’dir. Fakat meçhul şey; bu hazinenin altın, elmas ya da yakut olmadığıdır. Hazine; kendisinden içenleri hastalıktan ve yaşlılıktan uzak tutan Ab-ı Hayat’tır.
‘Aslı’, dükkana gittiğinde iki adamın ‘Veli Dede’yi sıkıştırdığını görür. ‘Veli Dede’, sırrı koruyabilmek amaçlı ‘Aslı’yı müşterisi benzeri giderir. ‘Aslı’ya minik bir şişe verip onu dükkandan çıkarır. ‘Veli Dede’, ‘Aslı’ya, efsanelere konu meydana gelen Ab-ı Hayat’ın minik bir şişesini ile esrarengiz bir harita vermiştir. Fakat

dükkandaki iki erkek, ‘Veli Dede’nin yaptığı kurnazlığı anlar ve ‘Aslı’nın peşine düşer. Kalcılar Han’da meydana gelen arbedede ‘Veli Dede’nin verdiği şişe kırılır. Ab-ı Hayat’ın gücüyle senaryodaki şerit film karakterleri hakikat dünyaya geçiş yapar.
Çizgi dizinin 4 kahramanı ‘Mehmet’, ‘Zeynep’, ‘Ali’ ve ‘Elif’; şimdiye civarı Rumeli Hisarı, Topkapı Sarayı, Galata Kulesi, Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya Müzesi ve Kapalıçarşı benzeri İstanbul’un tarihi mekanlarını kötülerden savunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir