Kötü rüya gören ne yapmalı

Kötü rüya gören ne yapmalı

Bazı rüyalar iblisin verdiği vesvese halinde ortaya çıkar. Birey korktuğu şeyi rüyada görür. Olmasın diye arzuladığı şeyi olmuş benzeri görür. Sabaha kaygı ile uyanır.Hz. Peygamber (s.a.v.) bu çeşit vatandaşları serinletecek şu cümleyi kullanır ‘Sizden biriniz sevdiği bir rüya gördüğünde bu rüya Allah’tandır. Bundan ötürü Allah’a hamd etsin.Ve o düşü ehil (profesyonel) olana anlatsın. Ve sizden biri sevmediği çirkin bir rüya gördüğü süre ise hakikaten o rüya kesinlikle şeytandandır. O (iblis ve berbat rüyanın) şerrinden Allah’a sığınsın. Ve o düşü hiçbir kimseye anlatmasın. Bu vaziyette o rüya kendisine kayıp vermez.”

Hz. Peygamber (s.a.v.) “kötü rüya gören erken kalktığında üç defa soluna üflesin. Ardından o rüyanın şerrinden Allah’a sığınsın. Çoğalış o rüya kendisine kayıp vermez”
buyuruyor.Başka bir defasında ise; ‘Sevmediği rüya gören kimse anında kalksın namaz kılsın’buyuruyor.Peygamberimiz’in (s.a.v.) şu ikazı da önemlidir:’Rüyayı fakat bir alime ya da sıkı yorum yapan, öğüt eden birisine anlatın.’ Hz. Peygamber’in (s.a.v.) bu konudaki her sözü berbat rüya göreni rahatlatmaya karşı uyarılarıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir