Kalpler Allah’ı anarak yatışır

Kalpler Allah’ı anarak yatışır

Kurân-ı Kerim içsel doyumsuzluğun, baskı ve toleranssızlığın ilacının Yüce Allah’la yakınlaşma meydana geldiğini söylüyor. “Dikkat ediniz. Kalpler fakat Allah’ı anarak yatışır.” Bunun amaçlı “zikir” kelimesini kullanır. Bunu “anmak” olarak tercüme ettik. Esasında boyutları bir sürü ek olarak geniştir bu kavramın. Zikri, yalnızca anmak cümlesiyle açıklama haksızlık olabilir. Ayeti daraltmak olabilir.Tevekkül bir zikirdir. Sevmek bir zikirdir. Acıma bir zikirdir. Bağışlamak bir zikirdir. Kuran bir zikirdir. Namaz bir zikirdir. vb.Bu listeyi bir sürü uzatabiliriz. Şayet mühim meydana gelen tüm bu erdemleri sadece Allah amaçlı yapmaktır. İşte Kurân-ı Kerim fakat bununla doyuma ulaşabilirsiniz diyor. Iyileştirme budur buyuruyor.

Peygamberimiz (tez) “Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız; müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz” evrensel ilkesini hayatın tümüne yaymamızı ister.Hz. Peygamber özel yaşamında da bu hoşgörüsü asal almıştır. O’nun (tez) bu tavrını ifade eden Hz. Aişe (ra) şu şekilde der:
“Peygamberimiz (tez) iki hayat işi içinde muhayyer (alternatif sahibi) bırakılınca günah olmadıkça kesinlikle onlardan en pratik olanını alırdı. Ancak, eğer günahı gerektiren bir konu olursa da ondan kişilerin en uzak olanı Hz. Peygamber (tez) olurdu. O hiç bizzat amaçlı hınç tutup öç almamıştır.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir