Ölülerinizi hayırla anın

Ölülerinizi hayırla anın

Ölüm kapıyı çaldığında birey Rabbiyle başı başadır. O âleme giden her biri rahmete, merhamete ve affa muhtaçtır. Allah’ın elçisi Sevgili Peygamberimiz (tez) “Ölülerinizi hayırla anın” buyurmuştur.Ölecek insanın vefat vakti gelince Hz. Azrail’in yardımcıları bireyin ruhunu boğazına civarı çekerler.En son hamleyi yapması amaçlı işi o noktada bırakırlar. Hz.
Azrail ise ruhu boğazdan alır. Hz. Azrail’in yakınında rahmet ve azap melekleri vardır. Bireyin vaziyetine yönelik rahmet ve azap melekleri kişiyi alıp götürmesi gerekli olan yere taşırlar. İyilerden ise cennete, kötülerden ise cehenneme taşırlar. Vefat anında kötüler pişmanlık duyarlar zira o esnada perdeler sıyrılır ve o gideceği yeri

görür. Tabiki o esnada çoğalış ifade edilecek tövbe geçersizdir. Kur’an-ı Kerim bu anı şu şekilde anlatıyor: “Allah ona buyurur ki: Ey insanoğlu!
Dünyadayken, bu günden gafletteydin.Şimdi senden gaflet perdesi açtık. Çoğalış bu sabah gözün keskindir. Gerçeği görüyorsun.” Gerçeği görüyor ama, bu görüşün yararı yoktur çoğalış. Vefat anındaki telaşı, Kur’an şu şekilde hatırlatıyor: “Hayır! Can boğaza dayandığı, ‘Kimdir bunu sıkı edecek’ dendiği, can vermek üzere olanın da bunun ayrılış meydana geldiğini bildiği, bacakların birbirine dolandığı zaman işte o gün hemen sevk ediliş Rabbinedir.”artık o gün tevbe kapısı kapanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir