Hangi üst akıl

Hangi üst akıl

Son senelerde üst mantık ya da kocaman mantık halinde kullanılan bir deyim var. Bu lafla neyin kastedildiğini biliyoruz: AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI…Bazıları bu aklın, başka bir deyişle AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin, pkk teşkilatları aracılığıyla Ortada Doğu’yu örgütlü ettiğini söylüyor. Mantıklı benzeri gözükse de, stratejik açıdan hata bir ölçümlendirme bu…Rusya’nın askeri gücüyle bizzat bulunduğu bir coğrafyayı, piyadesini bile getirmemiş bir AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI, bir başına örgütlü edemez.

Peki, ne olur? İngiltere ile Fransa’nın 100 sene öncesinde yaptığı benzeri, kapalı kapılar ardında beraber hükümler alabilir, bölgeyi bizzat çıkarlarına uyumlu nüfuz alanlarına bölebilirler. Ne var ki bu gibi bir vaziyette, bir değil, birden çok akıldan bahsetmek gerekir.
Dahası var: AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI, Ülkemiz, Almanya, Fransa, Suudi Arabistan benzeri ülkeleri… Rusya ise İran’ı ve Irak Merkezi Hükümeti’ni hesaba katmayan bir protokol yapmaz. Zira ikisi de, uzlaşma düzeyi dik olmayan bir sulhun, daha ardından başlarını ağrıtacağını bilir. (Unutmadan: Bir de Kürtler var denklemde.)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir