Güçlü gözükmek zorunda

Güçlü gözükmek zorunda

Birincisi… Işlek dinamit saldırılarının itinayla planlanmasının bir yabancı sebebi de, işlek dinamit olacakların azlığıdır. Buna Bağlı Olarak temkinli kullanılmaları gerekir.Yani Alman turistlerin can vermesi tesadüf olamaz. Şayet can verenlerin çoğu Avrupa-dışı ülkelerden (faraza Güney Kore) iştirak eden turistler olsaydı, hedefin tesadüfen seçildiği ya da militanın zorunluluktan o an öyle davrandığı düşünülebilirdi.İkincisi… Birbirimizi kandırmayalım. Hiçbir pkk eylemi “insanlığa karşı” yapılmaz. Zira eylemi planlayanlar aptal bireyler değil. Berbat niyetli uzay canavarları hiç değil! Ne diye “insanlığa” saldırsınlar? Adamlar, siyasi-askeri bir emele erişmek amaçlı bu saldırıyı düzenliyor.

Avrupa ülkelerinde halkoyu mühimdir. Hükümetler kafalarına yatmayan siyasetler gütmeye başladığında, insanlar sokağa çıkarak idareye stress kurarlar. IŞİD birden çok kere ek olarak Alman turistleri vursun… Neler meydana geldiğini görürsünüz: Hanslar, Helgalar, “Ortadoğu’da ne işimiz var” demeye başlar.Türkiye’de ise vaziyet başka… Bizde idarelerin asıl korktuğu vaziyet, halkoyu reaksiyonundan ziyade, ekonominin kötüye gitmesidir.
Tabii işin bir de güç gösterisi boyutu var: Muayene ettiği alanın yüzde 14’ünü 2015’te kaybeden IŞİD, iddiasını sürdürebilmek amaçlı “yıkılmakta olduğumu sanmayın; dimdik ayaktayım” iletinini sunmak halinde. Alman turistleri, Türkiye’nin dünyaca bilinen bir meydhemen, hem bir de işlek dinamit ile vurmak, tam da bu şekilde bir eylem.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir