Maalesef ‘Amerikalı’

Maalesef ‘Amerikalı’

Bu sene Nobel Kimya Hediyeyi’nü iki meslektaşıyla paylaşan 1946 Mardin doğum yapmış Profesyonel. Aziz Sancar amaçlı ne diyeceklerini şaşırdılar.Kimi pratik karayolu tercih ederek “Türk Profesör Nobel aldı” diye konuştu… Bir Takım “Bir dk, o bir Arap” diye karşı çıktı.Yeğeni, haklar profesörü ve HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar şu şekilde bir izah yaptı:
“Anadilimiz Arapça; aile içerisinde Arapça konuşulur… Kendisinin bilim yerine, insaniyet yerine her niteliğine hürmet duyulması ve hürmet edilmesi gerekir.Sahiplenmek istemeyenler, ne nedenle sahiplenmediklerini kendine

sorsun.”Benim derdim başka: Aziz Sancar ve gibi kıymetler, en mühim başarılarına, Ülkemiz’de değil ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI’de imzasını atıyor.
Çünkü mevki arabalarına milyarlar döken Ankara, onlara anavatanlarında iş imkânı vermiyor. (Profesyonelesyonel. Gökhan Hotamışlıgil’den ilköğrenim diploması istemişlerdi.)Eğer illa da bir kimlik lazımsa, Profesyonel.Aziz Sancar’a ne Türk derim, ne de Arap… Hoca bir “Amerikalı”…Olay yurttaşlık değil. Aziz Hoca ne yaptıysa ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI bilim müesseseleri içerisinde inşa etti. O nedenle “Amerikalı” diyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir