Dizideki tartışma

Dizideki tartışma

“Genler ve suç” mevzubahis olduğunda, yeryüzünde en sık sık bahsedilen kavramlardan biri MAO-A geni… Bunun Için savaşçı geni de tecrübe ediyor. İnsanda harika agresif davranışlara sokak “açabildiğini” biliyoruz.Niye “açtığını” değil de, “açabildiğini” dedim? Zira arada kaçınılmaz bir bağlantı bulunmuyor.Geçen zaman CSI dizisinin 11’inci sezon, 15’inci kısmında gibi bir vakası izledim.Fevkalade akıllı bir seri katil meydana gelen Haskell, mahkemede bizzat korumasını yapmaktadır…Haskell’in evvelki bir kısımda fena takdirde yaraladığı, ‘Olay Yeri İnceleme’ uzmanı Dr. Langstone da şahittir.Haskell jüriye, “Babam alkolikti ve bende MAO-A geni var… Birisine kayıp

verirken hiçbir birşey hissetmiyorum. Ne yapabilirim ki? Bu vaziyet benim kabahatim değil. Ben esasında babamın ve genlerimin kurbanıyım” diyor.
Ancak Haskell’i berbat bir sürpriz beklemektedir…Dr. Langstone, “Ne olmuş yani?Benim de babam alkolikti ve o dediğin genden bende de var… Şayet ben yasalara uyuyorum, sen uymuyorsun…” der.Bu gösterişli ifadenin sonucu olarak jüri, Haskell’i yüzde surat suçlu bulur.Bir suçun cezasına hüküm sunmak, esasında hiç de zor. Sözgelimi AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de, 15-20 sene süresince idam edilmeyi beklemiş bir takım cezalılar, bilimin sağladığı yepyeni ispat eder yardımıyla saliverilme etmekte.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir