Marx

Marx

Karl Marx, “İnsan, sarayda yabancı düşünür, kulübede yabancı…” demişti. Başka Bir Deyişle fikirlerimizin, içerisinde yaşadığımız şartlara ilişkili meydana geldiğini anlatıyordu.Marx adeta bunu öğretmemiş benzeri… Türkiye’nin sol cenahı (ki CUMHURIYET HALK PARTISI dahil olmak üzere her çeşitli solu kastediyorum) milletin, şartlardan müstakil olarak düşünüp oy vermesini talep ediyor.Mantıkları şu şekilde işliyor: “Türkiye’de yolsuzluk vardır… Bunun sorumlusu iktidar partisidir… Yolsuzluğu kabullenmek vicdana sığmaz… O takdirde halk, AK Parti’ye oy vermamacı… Verici ya cahildir ya da işbirlikçi…”Ee, hani vatandaşlar “içinde yaşadıkları şartlara

göre” düşünüyordu?”Türkiye’yi tanımlamak isteyenlere tercih dönemleri kocaman fırsatlar sunuyor. Bu seçimin en öğretici sualini, Konda’nın iki araştırması şekillendirdi:
Halkın yüzde 77’si “yolsuzluk yapılıyor” diyor… Ama iktidar partisi anketlerde, yüzde 45’in üstünde gözüküyor… Ne Türlü oluyor da oluyor? Yanıtı bulmaya yeniden Konda’dan başlayalım. Tercih neticelerini genellikle isabetli şekilde ihtimal eden Konda’nın Evrensel Müdürü Bekir Ağırdır… Geçenlerde “Seçmen Değil İnsan” başlığıyla üç yazı yazdı.Bu makalelerde, seçmenin, “insan” meydana geldiğini, başka bir deyişle tek boyutlu değil, bir sürü boyutlu koşullarda yaşadığını açıkladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir