Inanç, ideoloji oldu

Inanç, ideoloji oldu

İşte emredin Ali Cuma da, hakiki İslam’a yakın meydana geldiği onay edilen bir inanç adamı. Haber ve görgüsüyle Mısır’ın müftüsü dahi olmuş.Böyle bir kişiden, teröristlere yakışacak laflar etmesini bekler misiniz? Olacak birşey değil: Erkek resmen “öldürün” diyor! Hem Bir de İslam adına…Buradaki en basit sorun, dinin, politik ideoloji olarak kullanılmasıdır.Siyasi seçim ve hükümleri dine dayandırmak, dinle meşrulaştırmak kategorik olarak hata bir davranıştır.

Ölçü, iyi ya da berbat değildir.Çünkü bu sabah güzel bir tutumu dinle temellendiren birey… Gün ciro, farkında dahi olmadan, berbat bir davranış amaçlı de aynısını yapar.Peki İslam âleminde dini politikadan… Ya Da tersten söylersek, politikasi dinden ayrıştırmak muhtemel mü?
Değil! Zira İslam dünyasında faraza 10 adet politik ideoloji varsa… Bunlardan sekizi kendini dinle meşrulaştırıyor. Bir Takım kitlelerden kuvvet almak için inşa ediyor bunu… Bir Takım Ali Cuma benzeri askeri kışkırtmak amaçlı…Ben umutsuzum: Bu kafanın yakın bir gelecekte değişmesi olanaksız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir