Yargıda tarafsızlık bağımsızlıktan ek olarak mühim bir değerdir

Yargıda tarafsızlık bağımsızlıktan ek olarak mühim bir değerdir

Bir defa ek olarak hüküm bağımsızlığını dillerine doladılar. Hüküm tarafsızlığını ise ustalıkla es geçiyorlar.Peki, hangisi ek olarak önemli: Yargının tarafsızlığı mı, yoksa bağımsızlığı mı?
Önce yabancı bir sahadan misal vereyim. Orta Hakem hükümleri futbolun bitmez tükenmez tartışmasıdır.Her futbolsever, “Hakem tarafsız olmalı, pozisyona en uyumlu kararı vermelidir” der.Yaz kış demeden tribündeki yerini alan bir futbolsever, hayattaki en kocaman mutluluğu tuttuğu takımın karşılaşmayı kazanması meydana gelmesine nazaran hiçbir zaman “Hakem bizim takımdan yana olsun” demez.Çünkü bu biçimde bir vaziyet utanç kaynağıdır. Her Biri mücadelenin adilane bir biçimde kazanılmasını ister.Malum hüküm erbabının ağzında ise bağımsızlıktan yabancı söz yok… Peki ya tarafsızlık?

Adalet bekleyen vatandaşlar açısında da mühim meydana gelen yargının tarafsızlığıdır.İstediğiniz maznuna, avukata ya da savcıya sorun: “Yargıcın, tarafsız mı olmasını istersin, yoksa müstakil mı?”Hiç tereddütsüz, “Tarafsız olsun” diyeceklerdir.Eğer haklar, adaleti sağlamak amaçlı değilse, ne amaçlı var?Yargıda tarafsızlık, bağımsızlıktan ek olarak mühim bir değerdir.Aynı orta hakem gibi: Bir futbolsever, bir oyuncu ya da bir takım yöneticisi tarafından hakemin tarafsızlığı esastır.Hakemin müstakil olup meydana gelmediği, “son kullanıcıyı” pek ilgilendirmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir