1970’lerden kalma cüzdan siyaseti kazanmaya yetmez

1970’lerden kalma cüzdan siyaseti kazanmaya yetmez

Kemal Kılıçdaroğlu’nun kongre konuşması artık fazla bir birşey anlam etmiyor. Başka Bir Deyişle bu konuşmaya bakarak anlam edilecek açıklar noksan kalacaktır. Niye? Zira konuşmanın bizzat noksan de o yüzden.Konuşmada “iki kocaman eksiklik” göze çarptı:
‘Cüzdan’ vardı, ‘Kimlik’ yoktu: CHP’yi uzunca süredir izleyen basın mensupları ve akademisyenler, Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını 1970’lerden kalma buldular.Bu hali yorumlamak amaçlı bazıları “Motor eskiyen, kaporta yeni” benzetmesi yaptı.Haklıydılar zira 1970’lerde cüzdan siyasetleri öncelikliydi. Başka Bir Deyişle emek-sermaye çelişkisi, sınıflar arası uçurum, pastanın hakça bölüşülmesi benzeri sorunlar…1980’lerde ise hem bir Türkiye’de, hem bir de yeryüzünde kimlik siyasetleri önem kazandı.Kılıçdaroğlu, Kürt ve Alevi meydana gelmesine nazaran kimlikleri es

geçti.
Halbuki son zamanlarda, kimlik beklentisi, cüzdanla alakalı talepler civarı mühim.Bir misal… Başbakan Erdoğan, mahalli seçimler öncesi Diyarbakırlılara şehre yaptıkları ve yapacakları yatırımları anlattı.Ancak en bir sürü alkışı bu konular değil, içerisinde “Kürt” kelimesi geçtiğimiz tümceler aldı.Nitelik sandık önlerine geldiğinde Diyarbakırlılar, oylarını ağırlıklı olarak, hizmet sunan AKP’ye değil, kimlik maçı yapan DTP’ye (hemen BDP) verdi.Özetle kimlikten laf etmeden ekonomiden laf etmek çoğalış fazla işe yaramıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir