Hazer Amani eli

Hazer Amani eli

Ekranlardaki yemek programlarının çoğu ‘sorunlu’. Bir Takım ha deyince bulamayacağınız malzemeler kullanıyor, bazısının yaptığını aklınız kesmiyor, canınız çekmiyor. Pek ve boş konuşanı, domatese de patatese de ha bire ‘arkadaş’ diyeni… Bazısı da ağzıyla kuş tutsa ekran onu sevmiyor.Hazer Amani, ekrana en yakışanlardan. Biçim de sıkı, içerik de.Yapmak ve yemek isteyeceğimiz tabaklar çıkarıyor. Bunu yaparken de işine hâkim meydana geldiği belli, söz kalabalığına gereksinim duymuyor.
TED Ankara Koleji ve ODTÜ Sosyoloji mezunu. Şayet ardından çocukken annesinin mutfağında düştüğü aşkın peşinden gidiyor: Cape Town’a, Cordon Bleu’ye…Dünyanın en makbul şeflik diplomasını ediniyor oradan: Le Cordon Bleu Grand Diplome. İyi yerlerde çalışıyor, Güney Afrika mutfağını, aileden gelme Türk ve İran mutfağı kültürüyle

birleştiriyor.Son sekiz senedir Ülkemiz’de ve geçen seneden beri de Kitchenette’lerin mutfağından sorumlulukları olan. Tesiri hissediliyor haliyle, hem bir esasen menüyü de yenilemiş. Başlangıçlar aralarında ‘Çi Börek’ var örnek, ‘Çiğ Börek’ diye yazılmaması ek olarak yemeden artı puan! Patates kızartması da trüf ve parmesanla resmen dershane atlamış.
Kızarmış Özbek mantısıyla çıtır mantı rekabet arasında. Ispanaklı ve pırasalı sürümleri var ki of! Şayet ille de kıyma/et diyenlere ‘Köfteler Pidede’ ve ‘Lokum Burger’ benzeri hoşnut bırakan seçenekler var.Yemekte beynelmilel politikanın izinden giden ya da kafayı Trump’la yiyenler amaçlı ‘Tacolu Şeyler’iyle Meksika Mutfağı da şuanki.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir