Besledi, büyüdü, küçüldü

Besledi, büyüdü, küçüldü

Bir kişinin değil, işletmenin doğum günüydü bu. Nişantaşı’ndaki Kantin, 15 olmuştu.Kurucusu, sahibi, aşçısı, beyni ve ruhu Şemsa Denizsel, bu 15 seneye şahitlik edenleri, karayolu bir biçimde burayla kesişenleri, esin verici ve sahaları, kocaman sofralarda topladı.Bu sofraların şu şekilde de bir konsepti vardı: İstanbul’un bizzat mekanları oranla çocuk meydana gelen parlak şefleri, Kantin’in 15. seneyi amaçlı pişirmişti. Nicole’den Kaan Sakarya ile Aylin Yazıcıoğlu, Restoran Maya ve Gram’dan Didem Şenol, Neolokal’den Maksut Aşkar ve Yepyeni Restoran’dan Civan Er, bizzat mutfaktaydı.Tuba Şatana bizim daima ön cephesini gördüğümüz lokantanın mutfağındaki yaşamı

fotoğraflamıştı, tasarımını Bülent Erkmen yapmıştı, meydana çıkan kitap öyle ki bir retrospektifti: Kantin’de bir gün. On 5 yıl altını çizen.
İlk günkü klor kokulu pilav, tamamıyla unutulan çağrı siparişi, ukalalık ederken rezil meydana gelen gıcık müşteri…Türlü hikaye, anı, hikayecik havada uçuştu. Kahkahalar içinde duygusallaşıldı da, eskiyen fotoğraflara bakıyormuşuz benzeri oluyor, her biri son 15 senenini hızlıca geriye sardı.20 Ocakta 2000 Perşembe bugünü Kantin önce servise başladığında, Aktüel’de çalışıyordum. Ve rahmetli Aktüel, Nişantaşı’ndaydı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir